7 nejprospěšnějších bylinek při syndromu dráždivého tračníku

U syndromu dráždivého tračníku nám kromě úpravy stravy a snížení hladiny stresu mohou výrazně pomoct také bylinkové čaje a tinktury. Přírodní produkty mají často až zázračnou moc a dokážou nám ulevit od průjmu, zácpy, nadýmání i křečí. Pokud dáte šanci těmto sedmi bylinám, rozhodně neprohloupíte.

1) Máta peprná

Máta je velmi prospěšná bylinka, která má pozitivní vliv na celý trávicí trakt. Ulevuje od žaludečních potíží, uvolňuje křeče a odstraňuje plynatost. Působí blahodárně při průjmech i zácpách a stimuluje odtok trávicích šťáv. Má takovou sílu, že dokáže zastavit zvracení a zlepšit chuť k jídlu v případech nechutenství. Často se používá při střevních chorobách, jako jsou koliky, syndrom dráždivého tračníku a střevní záněty. Esenciální oleje z máty peprné se v lékařství přidávají do různých preparátů, které mají za úkol zklidňovat zažívání a tlumit pálení žáhy. Při přípravě čaje louhujte mátu maximálně 2 minuty. Příliš silný výluh má totiž na citlivější jedince naprosto opačný efekt a trávicí trakt spíše podráždí. Mátový čaj popíjejte 1 – 2x denně po dobu jednoho měsíce. Po 30 dnech si dejte aspoň na 1 týden pauzu a poté opět pokračujte v užívání. Mátu totiž není dobré pít dlouhodobě, velmi rychle na ní vzniká závislost a tělo si navíc poměrně jednoduše vybuduje rezistenci. Pokud máte trávení rozhozené, kombinujte mátu s meduňkou, která má vysoce zklidňující účinky.

2) Meduňka lékařská

Meduňka vyniká zklidňujícími účinky, které mají vliv na celé naše tělo. Pomůže utišit nervy, pokud procházíte stresovým obdobím a v noci zase přivolá klidný a hluboký spánek. Kromě toho účinkuje i v případě křečí, nevolnosti a narušeného trávení. Dokonce vám pomůže uvolnit zaražené větry, kterých bývá velmi obtížné se zbavit. Meduňku můžete popíjet ve formě čaje nebo ji přidat do smoothie či salátu. Na jeden šálek čaje použijte 1 – 2 lžičky sušené bylinky a nechte louhovat 5 minut. Nápoj můžete popíjet 1 – 3x denně v závislosti na vašich potížích.

3) Dobromysl obecná

Dobromysl obecná neboli oregano je další skvělá bylinka vhodná k užívání při syndromu dráždivého tračníku. Dokáže totiž upravit stolici takovým způsobem, že ji zahustí a tím zbavuje průjmu a zároveň zvláční, čímž zase pomáhá bojovat proti zácpě. Navíc má pozitivní účinky i na žaludek, který krásně zklidňuje. Zkuste ji také v případě, že trpíte plynatostí. Použít se dá jak do čaje, tak klasicky do různých pokrmů. Ženy tračníkářky často pociťují zhoršení střevních příznaků během menstruace. A právě dobromysl s těmito nepříjemnostmi pomáhá a uvolňuje také menstruační křeče. Oregano umí navíc účinně zklidnit naši mysl, snížit nervové napětí a přivolat spánek. K přípravě odvaru vezměte 2 lžičky sušené natě a zalijte je ¼ l horké vody. Takto nechte louhovat 15 minut.

4) Mochna husí

Mochna husí je typicky ženskou bylinkou, která se používá zejména při gynekologických potížích. Může se ale pochlubit i dalšími skvělými účinky na náš organismus. Léčitelé ji doporučují při zánětech i déle trvajících průjmech. Chrání sliznici trávicího ústrojí a působí silně antisepticky. Zabírá dokonce i při velkých křečích, krvavých průjmech a kolikách. Jakmile si ale všimnete krve ve stolici, okamžitě vyhledejte lékaře. Krev může značit závažné problémy, které není radno podcenit. Nať mochny husí obsahuje spoustu cenných látek, jako např. katechinové třísloviny, flavonoidy, hořčiny, glykosidy, pryskyřici, mastné kyseliny, organické látky, různé silice a vitamin C. Na 1 šálek vody vezměte 1 lžičku sušené natě a 3 minuty vařte. Odvar popíjejte 3x denně. Mochnu husí můžete bez problémů kombinovat třeba s meduňkou či mátou.

5) Andělika lékařská

Andělice se přezdívá koření sv. Ducha a k její nejužívanější části patří kořen. Ten dokáže tlumit bolesti břicha i silné křeče spojené se syndromem dráždivého tračníku a také ulevit při bolestivé menstruaci. Velmi dobře působí také při revmatismu a bolestech svalů. Naopak se nedoporučuje, pokud vás trápí žaludeční vředy či vředové onemocnění tlustého střeva. Vhodnou formou užívání je tinktura z kořene anděliky. Doporučuje se 3x denně spolykat cca 25 kapek bylinné tinktury. Přesné dávkování však závisí na vaší hmotnosti a bývá běžně uvedené na obalu výrobku.

6) Řepík lékařský

Řepíku lékařskému se díky širokému spektru užití přezdívá královská bylina. Má obrovskou sílu, umí léčit záněty v oblasti úst a pomoct při chudokrevnosti, revmatismu a chorobách jater či sleziny. Kromě toho je skvělým lékem při pocitu těžkého žaludku po jídle. Jestliže tedy sníte něco, co vám příliš nesedlo, a máte pocit těžkého břicha, místo pilulek z lékárny si raději připravte čaj z řepíku lékařského. Stačí 1 lžičku sušené bylinky přelít 250 ml vroucí vody a nechat krátce vylouhovat.

7) Borůvka černá

Borůvka je naše významná léčivka, která má nejen chutné plody, ale také léčivé listy. Ty seženete v sušené formě téměř v každé lékárně, případně v bylinkářství. Pro nás tračníkáře jsou však mnohem zajímavější plody borůvky černé. Upravují totiž stolici a působí proti chronickým i akutním průjmům. Dokážou dezinfikovat střeva a léčit střevní sliznici. Právě proto bývají sušené plody borůvky často součástí různých bylinných protiprůjmových směsí. Můžete je smíchat s mátou, meduňkou, mochnou či řepíkem a teplý odvar po douškách popíjet. Sušené borůvky ale můžete zobat i jen tak. 🙂

10 komentářů

  1. Sarko, i ja Vam chci podekovat za uzasne stranky, jsem moc rada, ze jsem je “objevila” 🙂 Od malicka trpim na hrozne krece v brichu, prosla jsem si mnoha vysetrenimi, zadny lekar si se mnou nevedel rady a uzavreli to jako funkcni poruchu strev – drazdivy tracnik. Nic vic k tomu cloveku nereknou, nic o diete apod. Vyzkousela jsem i vselijakou alternativni lecbu a lecitele, ale bez uspechu. Jsem tedy moc rada za tento web, na kterem jsem konecne nasla spoustu uzitecnych informaci a konecne vim, jak se pustit do boje 🙂 Snad bude zivot konecne jednodussi, protoze zvlaste posledni roky je to tedy opravdu boj… Jeste jednou diky a at se dari! 🙂

  2. Dobrý den Šárko, náhodou jsem natrefila na Vaše stránky a musím říct – klobouk dolů. Obdivuji Vás, jak jste se se vším poprala a ještě, že jste dokázala vytvořit tyhle opravdu úžasné stránky. Ani nevíte, jak jsem za ně vděčná. Hlavně za to obrovské množství informací, které jste tu shromáždila, kdy je i v dnešní době na internetu problém najít nějaké podrobnější informace ohledně tračníku. Asi před 13-ti lety jsem si také prošla campylobakterii, přeléčeno antibiotky, ale postupně (i díky stresu) se mi rozjel dráždivý tračník, který se postupně zhoršuje. Střídá se sice období klidu, kdy můžu bez nějakých problémů téměř vše bez omezení a dráždivé stavy, které se právě postupně pokaždé zhoršují a trvá docela dlouho, než se to trošku spraví. Hlavně poslední dobou. Takže díky Vám teď vím, na co si dát více pozor a co zkoušet a hlavně, které bylinky mohou pomáhat. Dnes jsem zjistila, že máme ve městě mít nějakou čajovou speciálku, tak se tam zajdu podívat, co tam půjde sehnat. V lékárně měli jen řepík a nať borůvky, že mi objednají. Jinak nic z ostatních bylinek nemají. Takže ještě jednou díky a budu se těšit na Vaše další recepty, které snad zase někdy přidáte. Držím pěsti ,aby se Vám po zdravotní stránce dařilo.

    • Dobrý den Katko, úvodem vám chci moc poděkovat za krásná slova. Stránky jsem vytvářela hlavně proto, aby pomohly dalším lidem, kteří se s dráždivým tračníkem musí potýkat. Campylobakterie je pěkná mrcha, která dokáže společně s antibiotiky totálně vybít prospěšné bakterie ve střevech. Proto je pak daleko těžší zdravý mikrobiom obnovit a vrátit střeva do původního stavu. Mně trvalo opravdu hodně dlouho, než jsem se dostala z toho nejhoršího. Dost mi ale pomáhaly právě bylinky. Zkuste se podívat i ve zdravých výživách nebo na internetu a nebojte se zeptat, jaké bylinky by vám na vaše potíže doporučili. Já kupuju bylinky značky Serafin – mají i svůj vlastní e-shop a seženu tam i to, co neznám. 😀 Fajn je ale i značka Grešík, která by také měla mít vlastní online prodejnu. Další recepty určitě plánuju, stejně tak jako tématické články. Držím vám palce, ať se vám trávení brzy zklidní a cítíte se lépe. 🙂

  3. Dobrý den,
    a co třeba fenykl, rozmarýn, šalvěj či heřmánek? Tyto bylinky by měly být taky pomocné, ne?

    • Heřmánkový čaj se při Low-FODMAP nedoporučuje kvůli obsahu látek, které mohou citlivým osobám vadit. Fenykl, rozmarýn a šalvěj jsou samozřejmě také super bylinky na střeva a trávení obecně. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *