CO DĚLAT, KDYŽ MI LOW-FODMAP DIETA NEPOMÁHÁ?

I přesto, že je Low-FODMAP dieta celosvětově velmi úspěšná a dokáže pomoci nemalému počtu lidí se syndromem dráždivého tračníku, stále je tu možnost, že na vás nebude zabírat. Co si v takovém případě počít?

1) Ujistěte se, že jste eliminační fázi dodržovali správně

Pokud se vám během eliminační fáze párkrát stalo, že jste jedli i potraviny, které nejsou v této části diety doporučené, je možné, že vám právě z tohoto důvodu potíže neustoupily. Zkuste si eliminační fázi o pár týdnů prodloužit a tentokrát ji opravdu poctivě dodržujte. Pokud i nadále vaše potíže stále trvají a ani trochu se vám neulevilo, pokračujte s dalšími opatřeními.

2) Vylučte možnost intolerance

Pokud se vám symptomy objevují nejčastěji zhruba 90 minut po jídle, nechte si u lékaře vyšetřit možnost intolerance některých potravin. Velmi často bývá problematická laktóza, lepek, vejce a sója. V případě, že pojmete podezření na jinou potravinu, která vám dělá problémy, svěřte se lékaři i s tím. Rozhodně si nic z toho nenechávejte pro sebe a utíkejte ke svému praktickému lékaři, případně přímo ke gastroenterologovi.

3) Zbavte se dalších možných spouštěčů

FODMAP potraviny nejsou jediné, které mohou ve vašem trávicím traktu napáchat škody. Zkuste na čas ze svého jídelníčku úplně vyřadit kofein, alkohol, nasycené tuky, smažená a konzervovaná jídla. Dalším krokem může být zmenšení porcí, které si běžně nakládáte na svůj talíř. Velké porce jídla totiž mohou způsobovat nadměrné stahy uvnitř střev. A tyto stahy pak způsobují nepříjemné bolesti a průjmy. Přesto, že dieta Low-FODMAP povoluje některé typy cukrů, je dost možné, že vaše tělo netoleruje cukr v žádné formě. Zkuste tedy na čas vyřadit také klasický bílý cukr, třtinový cukr, melasu, javorový sirup i rýžový sirup a slaďte pouze stévií. K dostání jsou dnes stéviové kapky i tabletky. Případně si můžete rostlinku stévie vypěstovat sami doma. Při vyřazování cukru z jídelníčku si dejte pozor také na skryté cukry v pečivu (i bezlepkovém!), kečupech a dalších průmyslově zpracovaných produktech.

Mezi nejproblémovější potraviny při dráždivém tračníku obecně patří:

  • káva
  • alkohol
  • kukuřice
  • lepek
  • cukr
  • sója

4) Snižte hladinu stresu

Jestliže vás syndrom dráždivého tračníku provází již delší dobu, slyšeli jste nejspíš tuto radu mnohokrát. Stres samozřejmě nemusí být prvotní příčina vašich potíží. Rozhodně však může vaše symptomy výrazně zhoršovat. Stresové situace můžete běžně zažívat v zaměstnání, ve škole, v osobním životě, ale také třeba během cestování. Každý z nás je někdy ve stresu a občasným nervům se nikdo z nás bohužel nevyhne. Problém však nastává tehdy, kdy se pod tlakem nacházíme prakticky neustále. Zkuste se zamyslet nad tím, zda toto nemůže být zrovna váš případ. V takových situacích se doporučují techniky, jako je meditace a jóga. Pomoci může také hypnóza, pokud je prováděná zkušeným odborníkem (nejčastěji psychiatrem). Každému z nás pomůže něco jiného, je jen potřeba přijít na to, co zabírá konkrétně u vás.

5) Vyhledejte pomoc

Pokud všechny pokusy selžou a váš stav se stále nelepší, nebojte se vyhledat odbornou pomoc. Velkým pomocníkem vám může být nejen gastroenterolog, ale také nutriční terapeut. Ten zhodnotí váš zdravotní stav a pomůže vám sestavit vhodný jídelníček. Důležité je i psychická podpora, které se vám od něj dostane. Snažte se nikdy nevzdávat a stále hledat nové možnosti a způsoby léčby. I když už nevíte, jak dál, vždy je nějaká možnost, které se můžete chytit. Neschovávejte se se svými problémy před světem a nezůstávejte na vše sami. Sdílet své trápení i pokroky v léčbě můžete se svým lékařem, s rodinou, přáteli, ale také s lidmi, kteří trpí stejnými problémy, jako vy. Navštivte třeba naši skupinku na Facebooku, kterou jsem vytvořila, abych si mohli vzájemně radit, vyměňovat si zkušenosti a motivovat se. 🙂

8 komentářů

  1. Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či máte skúsenosť s tým, že počas eliminačnej fázy sa človeku polepší (asi 5 týždnňov bez akýchkoľvek problémov) a potom zasa pohorší. Mám za sebou úspešne absolvovanú eliminačnú fázu, počas ktorej došlo k úplnému vymiznutiu príznakov, ale v siedmom týždni sa mi bolesti vrátili a od vtedy stále pretrvávajú, hoci stále jedávam to isté, čo aj na začiatku eliminačnej fázy. Som z toho zúfalá. Viete mi poradiť? Ďakujem

    • Dobrý den, s tímto zkušenost bohužel nemám. Důvodů může být více: vysoká přecitlivělost střev při dlouhodobých potížích spojených se syndromem dráždivého tračníku, větší míra stresu, střevní viróza, zánět tlustého střeva nebo potravinová alergie. Určitě bych na vašem místě zašla k lékaři a nechala si udělat testy – jistota je jistota. 🙂

    • Dobrý den,

      mám podobný problém. Také to ze začátku vypadalo super a teď se mi průjmy vrací. 🙁

  2. Chtel bych se zeptat na seznam fodmap potravin-jesli ho nebudete davat na web? Na fodmap jsou ruzne aplikace na android; ale ty seznami potravin jsou z casti odlisne. Literatura a weby krome Vaseho jsou v AG. Nevite o necem? Testovani je fajn; ale stasne casove narocne a nevim zda bych dalsi repals prezil. Dekuji. Jinak trpim od detsvi nekolik brutalnich relapsu vzdy jsem dostal sirokospektra anti. Spis to resily jako zanet duti ci prudusek. V 35 jsem zacal bezlepek a zazil jsem krasne 2 roky. Ted uz se zase vse zhorsuje. Lekare jsem zavrhl pri fibroskolii rekl doktor ze tak extremni plynatost jeste nevidel. Rekl ze si mam koupit espumisan a napsal mi gaseg coz potlacuje pumpu a tvorbu kyselin.; takze bakterie rostou pekne nahoru. To byla nejvetsi kapacita v krajskym meste. Tak to jen ve zkratce. Pochopil jsem ze vy mate s lekari pozitivni zkusenost. Samozdrejme toto vsechno vas disvalifikuje z rodineho zivota . Je jasme ze rodina nemuze pochopit tyto stavy. To nemluvim o slavach a firemnich akci no proste exot.

    • Seznam potravin už na webu mám. Mrkněte se na sekci “články”, kde najdete jak seznam doporučených potravin, tak i seznam nedoporučených potravin. Mobilních aplikací je celá řada, já doporučuju tu od Monash University, která je neustále aktualizovaná, protože vědci z této univerzity stále testují nové a nové potraviny a aplikaci podle toho aktualizují. Žádný blog bohužel v češtině neznám, vše jen v angličtině. I proto jsem se do tohoto blogu pustila. 🙂 S lékaři nemám jen pozitivní zkušenosti. Od dětství jsem trpěla na zažívací problémy a až do mých 29 let mi nedokázal nikdo pomoct. Moje problémy se stále jen stupňovaly a dospěly až do bodu, kdy jsem nedokázala ani vyjít z domu. Před rokem mi byla od lékaře doporučena právě dieta Low-FODMAP, která mi naštěstí hodně pomohla. Sice jsem se úplně nezbavila všech obtíží, ale vidím výraznou změnu poté, co se vyhýbám problematickým potravinám. Chápu vás, také mě moje potíže hodně izolují od přátelských a rodinných setkání. Je to hodně smutné a nepříjemné. No a firemní akce, ty jsou asi největším oříškem.

  3. Dobry den, trpim sibo a zrovna prozivam brutalni relaps. Úplněe to vyradilo ze zivota. Jen lezim, mam normix vypada to ze zabira. Nicmene relaps vznikl pojidanim melounu a trochu medu. Dr. Siebecker doporucuje kombinaci scd a fodmap. Jenze nektere veci se vylucuji. Drzel jsem scd kde je melon a med doorucen a byl brutalni relaps. Co si o tom myslite?Dekuji

    • Dobrý den, to je nepříjemné, moc mě vaše potíže mrzí. Normix dokáže naštěstí hodně ulevit, také mi už několikrát pomohl. SCD a Low-FODMAP dieta se od sebe, co se týče doporučených a nedoporučených potravin, liší opravdu hodně. Já jsem začala před rokem s dietou Low-FODMAP a teprve nedávno se dozvěděla také o SCD dietě. Když jsem si ale pročítala seznamy potravin, zjistila jsem, že jsou při ní doporučeny takové potraviny, které mně osobně velmi vadí. A to třeba právě i zmíněný med a meloun. Z toho důvodu jsem se rozhodla s SCD vůbec nezačínat a držet se osvědčené Low-FODMAP diety. Myslím si však, že každému může vyhovovat něco jiného, a proto bych SCD určitě nezavrhovala. Věřím, že spoustě lidem dokáže pomoct. Jestliže ale vám tyto potraviny nedělají dobře, je pravděpodobné, že tato dieta pro vás příliš vhodná nebude. Zkuste se poradit s lékařem, co by vám doporučil. Držím vám pěsti ať je brzy líp!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *