Šárka Jirchářová 10 min. 15 min.

Eliminační fáze vás čeká na úplném začátku stravování Low-FODMAP. Jedná se o základní etapu, která trvá přibližně 4 – 8 týdnů a během které je třeba vyřadit veškeré High-FODMAP potraviny. To si žádá pečlivou přípravu jídel a monitorování všeho, co jíte. Je potřeba si dávat pozor na nákupech potravin, během vaření, ale také při návštěvě restaurací. Cesta není vůbec snadná, ale cíl rozhodně stojí za to.

Nový způsob stravování

Eliminační fáze je nejstriktnější etapoutéto diety. Ze svého jídelníčku musíte vyškrtnout spoustu věcí, které jste do teď byli zvyklí konzumovat. I přesto všechno vám ale zůstává slušný seznam potravin, které jsou chutné, zdravé a zároveň Low-FODMAP. Časem si nový jídelníček osvojíte a vytvoříte si řadu osvědčených receptů, díky kterým vám tato fáze půjde skoro sama. Řídit se můžete seznamem doporučených potravini těch zakázaných.

Benefity eliminační fáze

Největší výhodou eliminační fáze je zlepšení zdravotního stavu a snížení výskytu nepříjemných symptomů, jako je nadýmání, bolesti břicha, průjem či zácpa. Většina lidí pozoruje zlepšení už do 4 týdnů od začátku eliminační fáze. Každý z nás však na tyto změny reaguje jinak. Někomu se tak může udělat lépe až po 6 týdnech, jinému už po 10 dnech. Rozhodně však nepanikařte, pokud to trvá déle. Vaše tělo si jen zvyká na nový způsob stravování a čistí se.

Co mě čeká dál?

Po 4 – 8 týdnech eliminační fáze je tělo schopné začít s další etapou, které se v angličtině říká „reintroduction“ nebo také „challenge“ fáze. Pamatujte tedy, že eliminační fáze je pouze dočasná a je jen vstupní branou do Low-FODMAP stravování. Neznamená to tedy, že už si nikdy v životě nebudete moci užívat potraviny, které jsou pro vás teď zakázané, ale vám přesto chutnají. V další fázi této diety začnete postupně znovu zařazovat High-FODMAP potraviny a testovat tím citlivost a reakce vašeho zažívání. Možná zjistíte, že vám vadí jen malá část z celé škály High-FODMAP skupin, nebo že tolerujete alespoň menší množství určitých surovin (např. je vám špatně, pokud sníte kelímek bílého jogurtu, ale po pár lžičkách se vám nic nestane).

Eliminační fáze zejména na úplném začátku nemusí být vůbec snadná. Zvlášť, pokud jste časově vytížení a nemáte moc času na každodenní vaření. Snadné to není ani v případě, kdy se setkáváte s nepochopením z řad vašich blízkých. Mrkněte na pár tipů, jak zvládnout eliminační fázi co nejlépe.