Boj se syndromem dráždivého tračníku je běh na dlouhou trať. Pokud chcete své potíže eliminovat, je potřeba zasáhnout na více frontách a upravit svůj jídelníček, vyhýbat se nadměrnému stresu a zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu. Vhodným doplňkem jsou pak probiotika, která pomáhají s obnovou střevní mikroflóry a výrazně přispívají ke zlepšení zdravotního stavu.
Jak fungují probiotika a v čem jsou prospěšná?
Mikrobiální flóra ve střevech tvoří základ naší imunity. Střeva jsou domovem miliardy hodných, ale i nepřátelských bakterií, které žijí ve společné symbióze. Pokud se však převáží rovnováha ve prospěch zlých bakterií, nastává problém v podobě střevních potíží a snížené obranyschopnosti organismu. A jak k tomu dojde? K porušení rovnováhy ve střevech dochází většinou při nezdravém životním stylu, nevhodném složení jídelníčku, dlouhodobém stresu, užívání antibiotik a dalších léků nebo během těžší nemoci. V praxi to pak vypadá tak, že jste stále nadmutí, bolí vás břicho, sužuje vás průjem či zácpa a chytnete téměř každý bacil. Řešením vzniklých problémů je úprava jídelníčku a zařazení probiotik (živých bakterií) do stravy. Tato kombinace obvykle vede ke zvýšení produkce přátelských bakterií, normalizaci střevní mikroflóry, lepšímu trávení a ve výsledku také k úpravě konzistence stolice.
Probiotika v potravinách
Fermentované mléčné výrobky
Jedná se především o kefír, jogurt, podmáslí, čerstvé sýry a různé kysané nápoje. Tyto potraviny bohužel nejsou zcela vhodné během eliminační fáze diety Low-FODMAP ani u lidí s nesnášenlivostí laktózy. Pokud chcete tyto mléčné výrobky zařadit do jídelníčku (např. po ukončení eliminační fáze diety), nejprve vyzkoušejte svou toleranci laktózy v malých dávkách a množství postupně navyšujte. Podle toho nejlépe zjistíte, jak na mléčné produkty vaše střeva reagují a jak velkou dávku ještě snesou. Při nákupu kvašených mléčných výrobků si ohlídejte, aby obsahovali mlékařskou, jogurtovou či smetanovou kulturu.
Kombucha
Tento fermentovaný nápoj, jehož základem je čaj, se vyrábí za použití cukru a několika druhů bakterií a kvasinek. Pokud dodržujete eliminační fázi Low-FODMAP diety, pak si ohlídejte doporučenou dávku, která je 180 ml. Po vypití většího množství kombuchy byste do svého těla dostali příliš mnoho oligosacharidů, které mohou způsobovat trávicí obtíže.
Fermentované sójové výrobky
Další možností, jak do sebe dostat probiotika v přírodní formě, jsou fermentované produkty ze sóji. Při Low-FODMAP dietě můžete použít např. miso pastu nebo tempeh.
Kimchi
Skvělým zdrojem probiotických kultur je také kvašená zelenina s názvem kimchi. Toto korejské národní jídlo je rozšířené po celé Asii a jeho popularita se postupně dostává i do České republiky. Kimchi si můžete koupit v obchodech se zdravou výživou nebo si ho připravit sami doma.
Kysané zelí
Probiotickými bakteriemi nadupané je i kysané zelí, které se vyrábí za použití bakterií mléčného kvašení. Můžete si ho dopřát i v eliminační fázi Low-FODMAP diety. Jen si dejte pozor na množství. U bílého zelí byste neměli překročit dávku o velikosti 1 polévkové lžíce. V případě červeného zelí je to přibližně ½ hrníčku.
Probiotika v tabletkách
Další možností je užívání probiotik v tabletkách, které přináší několik výhod.
Kdy pomáhají probiotika z lékárny nejvíce?
- Při dlouhodobých problémech s SDT.
- Když samotná úprava stravy nevede ke zlepšení zdravotního stavu.
- Pokud užíváte nebo jste nedávno užívali antibiotika.
- Jestliže nesnášíte potraviny, které probiotika přirozeně obsahují.
- Když chcete rychlou pomoc a dlouhodobý efekt.
Který druh probiotik si mám vybrat?
Průjem
Trpíte-li na časté průjmy nebo řídkou stolici, jsou pro vás vhodná probiotika s obsahem kvasinky Saccharomyces Boulardii, která na sebe dokáže navázat nepřátelské bakterie a odstranit je ven z těla. Některá probiotika na našem trhu obsahují pouze tuto kvasinku, jiná jsou doplněná i o další probiotické kmeny.
Zácpa
Pokud vás trápí zácpa, pak je dobré užívat probiotika doplněná o vlákninu. Tato kombinace je v boji se zácpu nejúčinnější. V obchodech hledejte přípravy obsahující laktobacily, bifidobakterie, rozpustnou a prebiotickou vlákninu.
Střídání průjmu a zácpy
V případě, že se u vás střídá zácpa s průjem jsou řešením probiotika s trávicími enzymy. Pomohou vám strávit i těžší jídla, usnadňují vstřebávání živin a snižují množství cukrů, které putují do tlustého střeva, čímž sníží riziko nepříjemného nadýmání. Nejúčinnější jsou přípravy s obsahem laktobacilů, bifidobakterií, trávicích enzymů amyláza, lipáza a proteáza a také prebiotik, která fungují jako potrava pro obsažená probiotika. Díky tomu dochází ve střevech k dalšímu množení přátelských bakterií a tím i k výraznému zlepšení trávení.
Doporučení na základě vlastní zkušenosti
Hledáte-li vhodná probiotika s opravdu účinným efektem, mohu vám doporučit značku Biopron IB-Symbio, kterou jsem vyzkoušela „na vlastní střeva“ a příjemně mě překvapila. K dostání jsou celkem 3 druhy, které se liší svým složením i účinkem. Na své si přijdou tračníkáři s průjmy, zácpou i ti, kterým se potíže střídají nebo se jim hůře tráví některá jídla.
Jelikož trpím především na průjmy, tak jsem jako první sáhla po Biopronu IB-Symbio s kvasinkou S.Boulardii a probiotickými kmeny Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus rhamnosus. Tuto kvasinku jsem užívala už dříve na doporučení mého gastroenterologa a vždy mi hodně pomohla. Proto nebylo překvapením, že mi sedl i Biopron.
Otestovala jsem i Biopron obohacený o trávicí enzymy. Ten mi pomohl s trávením těžších jídel, která sice nejím příliš často, ale sem tam si dám i něco, co mi zkrátka nesedne.
Lidé, kterým se syndrom dráždivého tračníku projevuje zácpou, mohou sáhnout po Biopronu, který obsahuje laktobacily, bifidobakterie i potřebnou vlákninu a účinně tak normalizuje frekvenci i konzistenci stolice.
Jak probiotika užívat?
Tabletky s probiotiky by se měly užívat po dobu alespoň 4 týdnů. Po měsíci už totiž bezpečně poznáte, zda vám daná probiotika pomáhají nebo ne. Co se týče denní dávky, vždy se řiďte doporučením výrobce, které najdete v příbalovém letáku.
Máte i vy zkušenosti s probiotiky? Budu ráda, když se podělíte o své postřehy a tipy.
Holky, na IBS mi pomáhá Enterosgel. Chut nic moc, ale účinek 99%. Stojí za to! A taký samozřejmě jíst zdravě, dobře spát a no stress!
Dobrý den.. mám potíže s průjmem asi 4 roky… vždy jsem nějak od dětství měla problem se zazivanim.. pak po porodu druhého dítěte jsem se malém zblaznila, byla na antidepresivech 4 roky a teď jsem od září bez nich a přijde mi, ze průjem horší a horší.. dřív mi zabral enteros gel nebo endiaron, teď mi druhy týden nezavírá nic a doporučuji mi ATB a kolonoskopii.. z Te mám popravdě velkou obavu.. byla jsem na gastru a pak mi bylo 5 dni zle .. dá se dráždivy trácnik zjistit i bez kolonoskopie prosím?? Moc dekuju za odpověď, chápu tady zoufalství všech, moc všem držím palce já ještě nevím bouzel ani přesnou diagnózu …
Dobrý den, bez kolonoskopie se dráždivý tračník stanovit dá, ale lékaři nemohou mít naprostou jistotu, že je vaše trávení jinak skutečně v pořádku. Kolonoskopie může vyvrátit jiné onemocnění a zároveň potvrdit IBS. Kolonoskopie se bát nemusíte, není nijak bolestivá a trvá jen několik minut.
Dobrý den Šárko,
prosím Vás o radu, hodně jsem zhubla, než jsem se dozvěděla tuto diagnozu, jestli by šlo užívat při této dietě nějaké doplňky na posílení, jako jsou např.FRESUBIN, RENUTRYL Booster atd. Myslela jsem na doplnění živin . Děkuji moc za odpověď a přeji Vám krásný den bez zdravotních problémů. Jana
Dobrý den Jano, při výběru doplňků je potřeba sledovat jejich složení. Fresubin ani Renutryl jsem do teď neznala, ale koukala jsem, že oboje obsahuje mléčné bílkoviny. Při Low-FODMAP je potřeba vyřadit pouze laktózu (mléčný cukr), takže v tomto ohledu by vadit neměly. Pokud ale trpíte alergií na bílkovinu mléka, mohly by se vaše potíže ještě zhoršit. Proto buďte při zavádění této výživy opatrná a začněte raději na nižších dávkách. Za sebe mohu doporučit také různé rostlinné proteiny. Držím vám pěsti, ať se vám trávení brzy zlepší.
Šárko, děkuji moc za odpověď.
Zdravím všechny tračníkáře,
jsem na tom podobně jako paní Jana Kučerová, stejné prvopočátky – stres, jidelníček atd., kdy jsem netušila, že to něco takového jako IBS vůbec existuje, až se to před asi 3 a půl lety zvrtlo natolik, že jsem skončila na nemocenské, jelikož mi bylo tak zle a nic jsem neudržela, černý čaj, kukuřičné křupky, suchý rohlík, po všem mi bylo zle, křeče, průjmy a zvýšená teplota. Absolvovala jsem gastro – kdy bylo vše v pořáku a kolono – taktéž s výsledky označujícími jako lehká forma gastritidy.. Mudr. nasadil Hylak asi dvy týdny užívání v kuse, Omeprazol ráno na lačno a pomalu začít dietně jíst (jako třeba vařené brambory a vařený bílek) a postupně přidávat, víc mi nikdo nedal žádné rady ani pomocných informací … Tak nějak se to trochu utřepalo, ale pořád to nebylo úplně ono a taky stále přibývalo výkyvů těchto stavů … Postupně jsem začala používat probiotika Valosun Biopron 9 premium a reagovala jsem na ně dobře, takže spokojenost, ale i přes to docházelo k výkyvům stavů minimálně tak 4 – 5x ročně, kdy se dlouho dávám dohromady… Asi loni jsem objevily tyto super stránky, když už jsem byla zoufalá a snažila se najít něco o IBS a jsem za ně Šárce neskutečně vděčná. Moc mi pomohly se zorientovat a zjistit, proč mi vlastně bývá po některých věcech jako třeba jablko, med, kečup, čokoláda atd. špatně. … Nicméně letos asi v polovině února opět přišly mé stavy, kdy ani probiotika ani dieta až tak nezabírala a po měsíci se vše zhoršilo natolik, že mi bylo zle, měla jsem křeče a bolesti žaludku a průjmy i ze suché rýže nebo vařené mrkve s rýží nebo ovesnými vločkami, suchého rohlíku, banánu a černého čaje – toto byly téměř jediné věci, které jsem jedla a bylo mi hůř a hůř … Načež jsem si vyslechla, že to mám asi od stresu, že bych měla brát antidepresiva, což jsem odmítla a vynutila si gastro vyšetření asi po třech měsících zkoušení různých prášků jako Duspatalin retard – který má zmírňovat projevy gastritidy a Pangrol – ten jen trošičku zmírnil, ale nepomohl od potíží, kdy už se na mě lékař díval pomalu jako na simulanta, že mám v žaludku Helicobakter, který toto vše způsoboval a vlastně simulant nejsem a poté následně i intoleranci laktózy, celiakie negativní … Takže dvoje silné atb-ka najednou, kdy jsem brala i probio, mi asi dva týdny bylo dobře, ale poté opět výkyvy i s Šárčinými recepty, probio se nemůžu srovnat a padám do těchto problémů zpět .. Kontrolní vyšetření na Helicobakter z dechového testu prý je negativní, ale nějak tomu nevěřím … Momentálně ráno Omeprazol, po jídle Pangrol a Calcii carbonici (to pomáhá také zklidnit při gastritidě), pak Duspatalin a probiotika … čaj jen černý, borůvkovou nať a nebo přímo Tormentan, popřípadě jako teď o víkendu jsem skončila na Endiaronu … tak už nevím, co a jak dál, abych se z toho vyhrabala 🙁 … Jinak ke zhoršování stavů dochází už na podzim, kdy s ochlazením se mnou začnou třást zimnice … a třísměnný provoz mi také dává zabrat – hlavně noční, kdy je poznat převrácený režim … Takže zkusím ještě vyměnit probiotika a i když se snažím vyvarovat stresu co nejvíce – v rámci možností, tak víc už nevím, co ještě vyzkoušet, abych se srovnala zpátky … Neztrácím však naději a víru, že zase bude líp, protože jsou na světě lidé daleko více a vážněji nemocní …. Hezký den všem
Ahoj Katko, to je opravdu hruza, kdo nezazil, nepochopi 🙁 Taky mam takove stavy, nekdy se to da, ale casto jdou ty bolesti a prujmy do extremu a nezabira na ne vubec nic 🙁 Na gastru o kolonu jsem take byla a bez vysledku. Obcas mam takove leps obdobi, kdy mam pocit, ze uz jsem prisla na to, co mi dela spatne, napr. laktoza, ale po nejakem case se mi zase pritizi a to i pres to, ze jim bezlaktozove vyrobky, takze uz taky nevim, co delat vic. Bohuzel, je nas s timto problemem vic, musime nejak bojovat dal, ale mnohdy je to teda opavdu narocne 🙁
Dobry den, me sjistili IBS teprve pred 2 tydny, take jsem nevedela co se deje s mym telem. trpim na prujem a krece ve strevech, mam je tak nafoukle, ze vypadam jako tehotna a opravdu teprve zjistuji co mohu a nemohu jist,ale myslim, ze to zalezi jaky typ IBS mate.
Ziji ve Scotsku, takze tady moc ceskou kuchyni nevarim, ale opravdu se staci vyhnout ceske mouce, cibuli, vse co nadyma jako kvetak, brokolilce, kukurice lusteniny nic z toho nejist a hlavne ne pecivo… mam vyzkouseny chlep z finska, ktery obednavam prez amazon jmenuje se jmenuje Finn crisp http://www.finncrisp.com zde se muzete podivat co to je, je to vyrobeno z ryze.
Take nemohu mleko a mlecne vyrobky v teto prvni fazy drasticke diety ale kozi moje streva snesou samozrejme ne ve velkych davkach.
Me zatim pomahaji probiotica sehnane na amazonu PROBIOTIC BIO-CULT , nevim zdali se da sehnat v CR, ale dost mi pomohlo tez toto Wheat grass
Nevim zda vam pomuze, jsem teprve zacatecnik a ucim se ceka me krevni test, tak uvidime. preji vam brzke uzdraveni protoze opravdu verim, ze telo se da uzdravit a opravdu to mame ze stresu a spatne stravy ja uz varim jen na pare, zadne smazeni
preji hezky den Martina
Zdravím všechny trakčníkáře,
mám také problémy už přes tři roky, několikrát na gastru sono celého břicha také několikrát a pokaždé mi řekli, že jsem úplně zdravá. Jeden pan doktor mi řekl, že když budu pít 4 – 5 litrů vody denně, tak mi úplně problémy přejdou. Já v tu dobu nemohla ani moc pít a poté mi přišli
na těžkou poruchu štítné žlázy a paní doktorka mi řekla, že nesmím moc pít, že mi fungují maloučko ledviny (tehdy mi vše fungovalo jenom na jednu šestinu. Byla jsem pořád unavená a kila šla dolů a zhubla jsem 14 kg. Když už mi bylo hodně zle a nemohla jsem se pořádně najíst, tak jsem se rozhodla a objednala jsem se v Praze, tam mi udělali celkové vyšetření a diagnoza zněla syndrom dráždivého trakčníku. Strašně mi pomohly stránky Šárky. Je úžasná že je vytvořila, jinak nevím co bych dělala. Najela jsem na eliminační dietu. Už jí mám za sebou, ale nevím, jestli mám pokračovat dále s probiotiky, nebo je už vysadit. Prosím poraďte. Jenom musím pořád užívat trávicí enzymy, bez těch to zatím nejde. Jenom mě trápí, co budu dělat na dovolené, i když budu v tuzemsku, tak diety nikde nevaří. Bojím se, že to bohužel začne znova. Nemáte s tím někdo zkušenosti? Přeji všem krásné dny a zlepšování nemoci. Jana
Hezký den Jani, když se spojí dráždivý tračník ještě s dalšími problémy, je to opravdu velký boj. A o to větší, když vás trápí i ledviny a štítná žláza. Moc mě ale těší, že vám blog i low-FODMAP dieta pomáhá. Přesně pro to jsem stránky vytvořila a doufala, že někomu pomohou. Probiotika dlouhodobě užívat můžete, rozhodně vám neublíží. Sama si ale raději dávám čas od času týdenní pauzu, abych je nebrala pořád. Enzymy bych k vysloveně dlouhodobému užívání nedoporučovala, trávení pak může zlenivět a snížit vlastní tvorbu enzymů. Když pak enzymy najednou vysadíte, tělo se s tím pár dní až týdnů může srovnávat, než se zase vrátí do starých kolejí. Na vašem místě bych občas zkusila i jiný preparát s trávicími enzymy, který obsahuje trochu odlišné enzymy, v rozdílném množství apod. a k tomu prvnímu (který vám 100% zabírá) se pak vždy vracela. Dovolené se nebojte, můžete si nějaké potraviny vzít s sebou a předem si omrknout nějaké restaurace a obchody v blízkosti. Zjistíte, jaké máte možnosti a budete lépe připravená. A nebojte se v restauracích zeptat, co dané jídlo obsahuje a případně poprosit o jinou úpravu. Většinou to udělají bez problémů. 🙂 Držím vám pěsti, ať se vám daří čím dál tím lépe a ať si dovolenou užijete. 🙂
Dobry den, v tom vasom osekanom jedalnicku som si vsimol ze pijete cierny caj. Ten mne vzdy velmi uskodi. Ja neodporucam pit ziadne stimulanty, to zvysuje stres a este zhorsuje travenie. Ziaden cierny, zeleny caj, ziadna kava, ziadne kakako, ziadna cokolada, ziaden cukor.
Na tie pocity zimy v jesennom a zimnom obdobi (hlavne na chodidla, ale aj cele telo) mne pomohla nizkosacharidova strava. okolo 50g sacharidov na den maximalne. Podrobnejsie info ma na stranke Vlado Zlatos alebo Phill Maffetone. Vela chudeho masa a vela zdraveho tuku treba jest. Ked sa nejedia sacharidy tak sa z toho nepribera. Vyhodou je ze prve vysledky je vidno velmi skoro, uz za dva dni som sa zacal citit lepsie. Najtazsie na tom je to dodrziavanie.
Každému může pomoci něco jiného a je skvělé, že jste si našel to, co vám nejvíc vyhovuje. Low carb ale rozhodně není pro každého. Než se do něčeho takového člověk pustí, je lepší, když vše nejdřív probere s odborníkem, aby si neublížil.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na uvedená probiotika Bipron IB-Symbio. Ve složení mají i prebiotika, resp. fruktooligosacharidy. Začala jsem je rovněž užívat na doporučení lékaře, bohužel potíže se ještě zhoršily. Bylo mi řečeno, že to může být právě těmi prebiotiky a doporučena změna za výrobek obsahující výhradně probiotika např. Vivomixx. Zajímal by mne váš názor, zda to opravdu může takto fungovat. Zkoušela jsem už řadu probiotických přípravků a de facto bez efektu. Děkuji Simona
Mnoho probiotik obsahuje fruktooligosacharidy z toho důvodu, že jsou pro tato probiotika živnou půdou a umožňují jim v tobolce přežít do doby, než je spolkneme a dostaneme do trávicího traktu. Bohužel je pravdou, že ne každému mohou fruktooligosacharidy v těchto výrobcích sedět. Musím říct, že Vivomixx jsem v minulosti zkoušela a byla jsem moc spokojená. Neměla jsem po nich žádné těžkosti a viděla jsem super výsledky. Takže určitě vám ho mohu doporučit. 🙂
Dobrý den, děkuji za tento skvělý článek. Trpím syndromem dráždivého tračníku. Dlouho jsem se trápila, ale nakonec mi pomohla až probiotika. Za mě můžu jednoznačně doporučit výrobek Bio-Kult. Zkoušela jsem i probiotika od Biopron, ale změnu jsem pocítila jen krátkodobě. Bio-Kult užívám již třetím rokem a po celou dobu jsem v podstatě bez symptomů.
Dobrý den Petro, jsem moc ráda, že se vám článek líbil a že i vám probiotika pomohla. Navíc tolik, že jste už roky téměř bez potíží, to je opravdu super! 🙂 Zároveň díky za skvělý tip na další účinná probiotika. 🙂
Hezký den všem.
Na syndrom dráždivého tračníku,čili IBS trpím již několik let.
Začalo to u mě v období,kdy jsem prožívala nadměrné množství stresu,takže se to následně podepsalo na mém zdravotním stavu.Zpočátku to bylo nevinné,sem tam občas nějaký průjem,nechutenství,křeče v břiše.Moc jsem tomu nevěnovala pozornost a to se mi nevyplatilo.Obtíže se stupnovaly a já měla průjmy téměř pořád,už jsem se bála cokoliv sníst.Opravdu nepříjemné každodenní zážitky.
Dohnalo mě to až k odbornému lékaři,který provedl několik vyšetření a pak přišla diagnoza IBS.Takže vlastně hlavním spouštěčem byl u mě stres a nesprávná životospráva.Na základě vyšetření jsem musela změnit jídelníček,některá jídla úplně omezit,jako např.tučná,smažená,celkem i pečivo u mě dělá zažívací potíže.
Nakonec jsem dostala typ na Biopron IB-Symbio s probiotickou kvasinkou S.Boulardii,takže jsem si pořídila hned dvě balení a vyčkávala,co to semnou udělá.
Úprava jídelníčku,pravidelná strava,vyvarování se co nejvíce stresu a zařazení probiotické kvasinky zapříčinily,že jsem po pár týdnech přestala mít akutní průjmy a křeče v břiše.Velmi se mi ulevilo a začala jsem si života konečně více užívat.
Tahle nemoc je sice peklo,ale když se člověk řídí rad lékaře a dodržuje zasady zdravého stravování,tak se výsledek dostaví.Chce to jen trpělivost a co nejméně stresu.
Dobrý den Jani, moc vám děkuji za sdílení svých zkušeností. Život s IBS je boj, ale je vidět, že vám se bojovat daří s velkým úspěchem. 🙂 Máte pravdu, chce to upravit celkový životní styl. Tedy nejen pozměnit jídelníček, ale také pečovat o své psychické zdraví. Přeji vám hodně zdraví i do budoucna a spoustu šťastných dnů bez trávicích obtíží. 🙂