Syndrom dráždivého tračníku (z angličtiny Irritable Bowel Syndrome – neboli IBS) je v posledních letech velmi častou chronickou poruchou střev. Gastroenterologické ambulance se neustále plní pacienty, které trápí nepříjemné střevní potíže. Syndrom dráždivého tračníku je porucha funkce střev, která pracují buď příliš rychle, nebo naopak až moc pomalu, případně se tyto dva stavy mohou střídat.
Běžné fungování střeva je narušeno a my trpíme nepříjemnými bolestmi, nadýmáním a průjmem či zácpou. V Evropě je takto postižena asi 1/10 obyvatelstva. Spouštěčem mohou být různé infekce, prodělaný akutní zánět střeva, dlouhodobý stres, hormonální změny, užívání antibiotik a dalších léků, ale i špatné stravovací návyky. Své udělá i genetika. Sklon k tomuto onemocnění můžete bohužel také zdědit po svých rodičích nebo naopak předat dál svým dětem.
Co vlastně znamená výraz „dráždivý tračník“?
Funkce našich střev je při IBS narušená a svaly uvnitř jsou neobvykle citlivé. Proces trávení, který běžní lidé ani nevnímají, nám dá někdy pořádně zabrat. Střeva i nervová zakončení ve střevech jsou totiž velice citlivá a činnost střev je výrazně zrychlená (průjem) nebo naopak zpomalená (zácpa).
Nejčastější příznaky IBS:
- bolesti břicha
- nadýmání
- křeče
- přelévání potravy v žaludku
- průjem
- zácpa
- bolestivé vyprazdňování
- častý pocit nedostatečného vyprázdnění
- bolesti zad
- únava
- bolesti hlavy
Proč k tomu dochází?
Lidé s IBS mají narušenou střevní peristaltiku – tedy stahy střevní svaloviny, které posouvají potravu trávicím traktem. Podrážděné střevo posouvá potravu velmi nepravidelně . Výsledkem jsou pak křeče, bolesti břicha, zácpa či průjem. Střeva jsou velmi citlivá na stres, a pokud stres prožíváte delší dobu, pocítíte to na nich. Křeče s průjmem se objevují nejčastěji ráno, kdy musíte běžet třeba i 10x a nejste schopni kvůli tomu odejít z domu. Velmi často se tyto problémy objevují brzy po jídle (někdy i do půl hodiny po jeho konzumaci).
Jak získám konečnou diagnózu?
Jestliže skutečně trpíte syndromem dráždivého tračníku, zjistíte u gastroenterologa. Doporučení na návštěvu gastroenterologie vám dá váš praktický lékař. Rozhodně se ho tedy nebojte zeptat a o doporučení ho poprosit. Předtím než zjistíte konečný verdikt, si však musíte projít sérií vyšetření, která vyloučí jiná onemocnění. Odeberou vám krev, vezmou si od vás vzorek stolice a dále podstoupíte kolonoskopii a gastroskopii. Pokud vyšetření vyloučí celiakii, Crohnovu chorobu či jiné zánětlivé onemocnění střev, patrně odejdete domů s diagnózou dráždivého střeva. Od lékaře si vyslechnete, že jste zdraví a porucha vás neohrožuje na životě. Této poruchy se však nedá zbavit, můžete pouze utlumit její příznaky a naučit se s IBS žít. A to tím, že se budete snažit snížit stres na minimum a začnete více přemýšlet o tom, co jíte.