Jakmile se vám povede projít eliminační fází, jste připraveni se vrhnout do fáze reintroduction (někdy se říká také challenge fáze). Pravděpodobně jste se díky eliminační fázi zbavili většiny symptomů a cítíte se teď mnohem lépe. Nyní budete znovu zařazovat potraviny, které máte nejspíš velmi rádi, a tudíž vám během eliminační fáze mohli chybět, a zjišťovat svou toleranci k nim. Dělá se to postupně po jednotlivých FODMAP typech (skupina za skupinou). Možná budete mít ze zařazování High-FODMAP jídel zpočátku trochu strach a budete se obávat, že vaše tělo může zareagovat podrážděním a nepříjemnými symptomy, kterých jste se během eliminační fáze pracně zbavovali. Jen tak ale zjistíte, jaké FODMAP skupiny vám skutečně vadí a jaké ne. Ty, co vám nebudou způsobovat žádné obtíže, pak budete moct opět zařadit do svého jídelníčku. Vaše dieta pak bude zase o něco pestřejší.
Fáze reintroduction je potřebná k tomu, abyste si ujasnili, které potraviny vám nedělají dobře, a které naopak bez problémů strávíte (případně jaké množství ještě snesete). Eliminační fáze Low-FODMAP diety totiž není dlouhodobou záležitostí, a už vůbec se nejedná o vhodný způsob stravování do konce vašeho života. Většina High-FODMAP potravin navíc obsahuje spoustu zdravých látek, které jsou pro lidské tělo potřebné, a byla by proto velká škoda se o ně ochudit. Jde hlavně o prebiotika potřebná pro správné fungování střevní mikroflóry a antioxidanty, které nás chrání před vznikem rakoviny. Nesmíme zapomenout ani na vlákninu, která je nutná ke správnému fungování střev a k prevenci zácpy.
Pokud během reintroduction fáze narazíte na potraviny, které vám nedělají dobře, budete alespoň vědět, že se jim máte pro příště raději vyhnout. A pokud vám naopak po jiných vůbec nic nebude, je to pro vás velké plus, protože můžete svůj jídelníček do budoucna obohatit o další suroviny.
V dalším článku si přečtete, jak přesně při reintroduction fázi postupovat.